Václav Havel

Ztížená možnost soustředění

/ Činohra 18/12/2023 00:00

Situační komedie o štěstí, které se stalo tématem vědeckého zkoumání. Jeden byt, mnoho dveří, desítky převleků pro hlavní postavu, scénografie s designovými prvky 60. let, tempo, humor, výborní herci. Překvapení pro každého, kdo si myslel, že hra Václava Havla je vždy vážná, složitá a pouze pro intelektuály.

Eduard Huml je vědec. Jako sociolog se snaží definovat myšlenky, týkající se postojů člověka ke štěstí a životním hodnotám. Své teze, podložené teoretickými úvahami, pravidelně diktuje mladé stenografce Blance, která ho fyzicky přitahuje. Doktor Huml je však ženatý, dokonce má milenku, což je momentálně jeden z problémů, který ho pronásleduje. Atraktivní Renata i manželka Vlasta o sobě navzájem ví, a nutí vědce k tomu, aby ukončil nefungující vztah. Který z nich to ale je? Doktor Huml je shodou náhod jedním z účastníků výzkumu doktorky Balcárkové, která má prostřednictvím počítače zvaného Puzuk zjistit vše, co se týká lidské individuality, aby poté mohla dojít k obecnějším závěrům. Za tím účelem se tým odborníků pravidelně setkává v domácnosti Humlových, kde pokaždé dochází ke zhroucení velmi citlivého přístroje. Výzkumníci nechápou proč. Reaguje snad na osobní problémy nerozhodného sociologa?

Komedie Václava Havla (1936–2011) vznikla v roce 1968 pro Divadlo Na zábradlí. Přestože pracuje se soudobou novinkou – inteligentním počítačem, a i proto ironizuje pseudovědeckost, ústředním tématem hry je rozklad identity jako základní problém moderního člověka.

Premiéra: 11. února 2022 v divadle Reduta

Zobrazit více

Inscenační tým

Martin Glaser Režie
Hana Hložková Dramaturgie
David Janošek Scéna a kostýmy
Ivan Acher Hudba
Martin Špetlík Světelný design

Obsazení

Kdy hrajeme?

Ztížená možnost soustředění divadlo Reduta / Činohra Václav Havel

Ztížená možnost soustředění

  • 14/10/2023
  • 17:00 - 19:10
Ztížená možnost soustředění divadlo Reduta / Činohra Václav Havel

Ztížená možnost soustředění

EN SUB
  • 06/12/2023
  • 19:00 - 21:10
Ztížená možnost soustředění / Činohra Václav Havel

Ztížená možnost soustředění

Zájezd - Tábor
  • 18/12/2023

Fotogalerie