Aktuality

Rok české hudby 2024

8. ledna 2024
Zora Poppová

Rok české hudby 2024 a oslavy Smetana200 zahajujeme ve velkém stylu.

Smetanův Dalibor v koprodukci s Welsh National opera v režii Davida Pountneyho v hlavních rolích s Tomaszem Koniecznym, Peterem Bergerem, Csillou Boross, Janou Šrejma Kačírkovou přináší složitý portrét postavy rytíře Dalibora, který zanechává prostor pro různé interpretace a diskuse o etických dilematech, kterým hlavní postava čelí. V hudebním nastudování Tomáše Hanuse.

Premiéra 2.2.2024 v Janáčkově opeře

Dvořákova Rusalka v režii Davida Radoka je osudové drama o nenaplněných tužbách a lidském selhání, o rozporuplném konfliktu mezi láskou a erotickou touhou, dramatu o hříchuplné lidské duši a o chybách, které již nelze napravit. V hlavních rolích Peter Berger, Jana Šrejma Kačírková a Jan Šťáva. V hudebním nastudování Marko Ivanoviće.

Premiéra 5.4.2024 v Janáčkově opeře

Světová premiéra opery renomované slovenské skladatelky Ľubici Čekovské s názvem Here I am, Orlando v režii Jiřího Heřmana inspirované románem Virginie Wolfové, jehož hlavní postavou je šlechtic a básník Orlando. Inscenace zabývající se otázkou identity, ve které je vzdán hold osvobozující síle představivosti, umění a schopnosti vnímat přítomný okamžik. V hudebním nastudování Roberta Kružíka.

Světová premiéra 14.6.2024 v Janáčkově opeře