Aktuality

Zemřel Miroslav Kůra, jedna z nejvýznamnějších osobností československého baletního umění

15. listopadu 2023
Michaela Paučo

Dne 11.11.2023 zemřel ve věku 99 let Miroslav Kůra, jeden z nejvýznamnějších tanečníků a choreografů v celé historii českého i slovenského divadla. Pro brněnský balet vytvořil řadu mimořádných choreografií, které byly vřele oceněny jak diváky, tak kritikou.

„Miroslav Kůra patří mezi nejvýznamnější tanečníky v celé dosavadní historii českého baletu. V době své vrcholné výkonnosti patřil ke světové interpretační špičce. V roce 1992 obdržel od slavného amerického vydavatelství The Marquis (MacMillan Directory Division) čestné uznání za jeho tvůrčí činnost, úspěšné baletní inscenace a za přispění k celosvětové choreografii. V tvorbě ho ovlivnil hlavně Saša Machov, který akcentoval dramatickou složku interpretace, psychologickou věrnost a výrazovou propracovanost rolí. Miroslav Kůra k tomu ještě připojil vlastní talent a jedinečnou tvůrčí osobnost. Nikdy neměl vymezený svůj obor. Vedle klasických rolí, v jejichž náročných variacích uplatňoval kultivovanou a virtuózní techniku, ztělesňoval úspěšně také charakterní role s osobitými hereckými konturami i vynikajícím způsobem interpretoval komediální postavy. Všechny jeho role měly vzácnou přesvědčivost, pravdivost, lidský a estetický rozměr.“
PhDr. Jiří Pilka, český muzikolog a hudební publicista.

„Vystoupil v titulní roli… To je vlastně řečeno nepřesně, protože jsme byli svědky úchvatné metamorfózy, kdy interpret „zmizí“ v představované postavě, kdy se zmocní její nejvnitřnější podstaty, kdy každé sebemenší gesto, každý sebemenší pohyb je nejen důkazem svrchovaného mistrovství, ale i žhavé vnitřní účasti, jejichž společným výsledkem je výkon vzrušující, svrchovaný, dokonalý.“
Vladimír Vašut, taneční dramaturg, libretista, kritik a publicista

Repertoár (přes 50 rolí):
Vystupoval v dílech jak klasického odkazu v originální verzi, tak i v dílech současných:
Labutí jezero, Spící krasavice, Raymonda, Giselle, Romeo a Julie, Spartakus, Othello, Dafnis a Chloe, Petruška, Legenda o lásce, Bachčisarajská fontána, Bolero a mnoho dalších.

Choreografie (přes 60 titulů):
Miroslav Kůra výrazně přispěl k rozvoji baletu v naší republice. Jako první u nás uvedl baletní představení Giselle v originální verzi podle Mariuse Petipy ve Státním divadle v Brně. Vytvořil mnoho baletních inscenací, tvořil choreografie i pro operní, operetní a činoherní představení. Dále spolupracoval na televizních a filmových dílech jako například Ze života umělce, Víly (filmová adaptace baletu Giselle), Pas de Quatre (filmová adaptace baletu Labutí jezero) a mnoho dalších.

Vystupoval a choreografie vytvářel v různých zemích:
Španělsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Belgie, Polsko, Kolumbie, Japonsko a další.

Nejdůležitější umělecká ocenění:
1969 Medaile d´Or, cena Vincenta Escudero – Španělsko,
za nejlepší inscenaci Labutího jezera
1972 Grand Prix, d´Italia of RAI – Itálie, za televizní inscenaci Romeo a Julie (choreografie)
1978 Choreography Prize – Japonsko, za choreografii k baletu The Birds
1986 State Prize of The World Doctor Society – Itálie za představení Louskáček
1995 Cena Thálie – Česká republika, cena za celoživotní dílo